Blog

Mi történne, ha a befektetők elfordulnának az állampapíroktól?

2025.02.04.

Szabó Sándor

A lejáró állampapírokból felszabaduló tőke mozgása kulcsfontosságú a gazdaság és az államháztartás fenntarthatósága szempontjából. Ha a befektetők jelentős része más eszközök, például részvények, vállalati kötvények vagy külföldi befektetések felé fordul, az állam finanszírozási költségei növekedhetnek, ami hosszabb távon hatással lehet az államháztartás egyensúlyára, a forint árfolyamára és a monetáris politika mozgásterére. A kereslet fenntartása érdekében az állam többféle stratégiát alkalmazhat. Az egyik eszköz a magasabb kamatszint, amely növelheti az állampapírok vonzerejét, de hosszabb távon növeli az adósság finanszírozási terheit is. Egy másik lehetőség az új állampapír-konstrukciók, például inflációkövető vagy zöld kötvények bevezetése, amelyek szélesebb befektetői kört vonzhatnak és csökkenthetik az Read more...

Tovább

Mi várható 2025 első negyedévében a gazdaságban?

2025.01.08.

Szabó Sándor

Az, hogy 2024 világszerte egy meglehetősen nehéz és összetett év volt nem egy új megállapítás, de különösen igaz állítás a magyar gazdaság szempontjából. Sajnos abban sincs nagyon vita az elemzők között, hogy 2025 sem ígérkezik sokkal egyszerűbbnek.

Tovább

Még mindig lehet erő az amerikai piacban

2024.11.15.

Szabó Sándor

Ha most lenne vége az évnek, az S&P 500 indexbe fektetők a mai nappal 25 százalék feletti hozamot értek volna el ebben az évben. Jogosan vethetik fel a kérdést: van-e még innen tovább az év végéig? Mire számítsunk 2025-ben?

Tovább

Hogyan befolyásolja a valóságérzékelésünk a gazdaságot és a politikát?

2024.10.16.

Szabó Sándor

It’s economy, stupid! A híres mondat 1992-ben hangzott el Jim Carville-től, Bill Clinton stratégiai tanácsadójától az elnökválasztási kampányban.

Tovább

Mi befolyásolja nemzetközi szinten az arany árát?

2024.10.02.

Szabó Sándor

Az arany mindig is kiemelt szerepet játszott a globális pénzügyi piacokon, mint értékmegőrző eszköz.

Tovább

Mit várunk a gazdaságtól 2024 utolsó negyedévében?

2024.09.24.

Szabó Sándor

Az elmúlt években nem unatkoztunk a pénz- és tőkepiacokon: 2020, a pandémia kitörése óta hol az egészségügyi vészhelyzet, hol a politikai körülmények, majd a háború, az energiaárak és az infláció elszabadulása, valamint számos egyéb tényező gondoskodott a változatosságról a piacokon.

Tovább

Elindulhatott a félvezetők szuperciklusa

2024.05.03.

Szabó Sándor

Megnégyszereződött a Samsung nettó bevétele – közölte a vállalat a hét elején –, főképp annak köszönhetően, hogy a Microsoft és Apple mesterséges intelligenciával kapcsolatos megrendelései megsokszorozódtak.

Tovább

Valódi produktivitásnövekedést hoz az AI

2024.04.12.

Szabó Sándor

Egyelőre főként az AI szektorban úttörő szerepet játszó szoftver és hardvercégek árfolyama ugrott meg. Itt az emelkedés majdnem exponenciálisnak mondható, a sok évtizedenként egyszeri, ritkán látott mértékben a várható bevételsokszorozódás és az igen magas profitmarzsok hatására.

Tovább

Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

2024.02.09.

Szabó Sándor

Az euró bevezetése nem egy szabadon választott házi feladat, hanem az európai uniós csatlakozással vállalt szerződéses kötelezettség.

Tovább

Mi történik épp az inflációval?

2024.01.11.

Szabó Sándor

Az infláció, azaz az árak többé-kevésbé állandónak tekinthető emelkedése ősidők óta ismert jelenség. De mi is az az infláció? És mennyire tekinthetjük valós problémának a létét?

Tovább