Blog

Hogyan befolyásolja a valóságérzékelésünk a gazdaságot és a politikát?

2024.10.16.

Szabó Sándor

Ez percepció, ember! It’s economy, stupid! A híres mondat 1992-ben hangzott el Jim Carville-től, Bill Clinton stratégiai tanácsadójától az elnökválasztási kampányban. A szlogenné nemesült mondat mögöttes üzenete annyi, hogy hiába minden kampány, hiába minden befektetett energia, a választók nem a színes-szagos jövőképek és ígéretek alapján, hanem saját, mindennapi gazdasági közérzetük alapján fogják meghozni döntésüket a szavazófülke magányában. Carville-nek olyannyira igaza volt, hogy sokan állítják azóta is, hogy a végső eredményt nagy mértékig meghatározta a választópolgárok azon érzete, hogy az ország gazdasága recesszióban van, amit pedig a FED adatai feketén-fehéren cáfoltak. Igaz, ezeket az adatokat csak a választások másnapján hozta nyilvánosságra Read more...

Tovább

Mi befolyásolja nemzetközi szinten az arany árát?

2024.10.02.

Szabó Sándor

Az arany mindig is kiemelt szerepet játszott a globális pénzügyi piacokon, mint értékmegőrző eszköz. Árfolyama azonban nem állandó. Számos tényező befolyásolja az ár dinamikáját (egyebek mellett a kitermelési költségek, az elérhető lelőhelyek, stv), de különösen a geopolitikai és pénzpiaci folyamatok. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy „hol van az arany”? Az aranykitermelő országoknál, bányákban (főképp Kína, Ausztrália, Oroszország, Dél-Afrika, Kanada), a központi bankoknál és kormányoknál, a magánszektorban és az aranyraktárakban [(a New York-i Federal Reserve Bank, Fort Knox- (USA) és Bank of England (London)]. Az arany modernkori árfolyamára a legnagyobb hatást az aranydeviza-standard rendszer vége, vagyis a dollár aranyhoz kötésének Read more...

Tovább

Mit várunk a gazdaságtól 2024 utolsó negyedévében?

2024.09.24.

Szabó Sándor

Az elmúlt években nem unatkoztunk a pénz- és tőkepiacokon: 2020, a pandémia kitörése óta hol az egészségügyi vészhelyzet, hol a politikai körülmények, majd a háború, az energiaárak és az infláció elszabadulása, valamint számos egyéb tényező gondoskodott a változatosságról a piacokon. Ráadásul úgy néz ki, izgalomból maradt még bőven a 2024-ből hátralévő három és fél hónapra is. Nemcsak ennek a pár hónapnak, de a következő minimum négy évnek is meghatározó eseménye lesz az amerikai elnökválasztás. Bár a fej-fej mellett álló jelölteknek köszönhetően jelenleg lehetetlen megjósolni, hogy a jelenlegi demokrata alelnök, Kamala Harris, vagy a négy év szünet után újrázni próbáló Donald Read more...

Tovább

Elindulhatott a félvezetők szuperciklusa

2024.05.03.

Szabó Sándor

Megnégyszereződött a Samsung nettó bevétele – közölte a vállalat a hét elején –, főképp annak köszönhetően, hogy a Microsoft és Apple mesterséges intelligenciával kapcsolatos megrendelései megsokszorozódtak.

Tovább

Valódi produktivitásnövekedést hoz az AI

2024.04.12.

Szabó Sándor

Egyelőre főként az AI szektorban úttörő szerepet játszó szoftver és hardvercégek árfolyama ugrott meg. Itt az emelkedés majdnem exponenciálisnak mondható, a sok évtizedenként egyszeri, ritkán látott mértékben a várható bevételsokszorozódás és az igen magas profitmarzsok hatására.

Tovább

EURHUF árfolyam-előrejelzés – EURHUF forecast

2024.03.28.

Szabó Sándor

A forint euróhoz viszonyított árfolyama nemcsak a mindenkori gazdaságpolitikai döntéshozók, de a vállalatok és a magánszemélyek számára is központi kérdés volt mindig is – és központi kérdés fog maradni egészen az euró magyarországi bevezetéséig.

Tovább

Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

2024.02.09.

Szabó Sándor

Az euró bevezetése nem egy szabadon választott házi feladat, hanem az európai uniós csatlakozással vállalt szerződéses kötelezettség.

Tovább

Mi történik épp az inflációval?

2024.01.11.

Szabó Sándor

Az infláció, azaz az árak többé-kevésbé állandónak tekinthető emelkedése ősidők óta ismert jelenség. De mi is az az infláció? És mennyire tekinthetjük valós problémának a létét?

Tovább